#1 YouTube'da Başarılı Olmanın Sırları

 

YouTube Medya'ya hoş geldiniz! Sizin gibi içerik üreticiler için ipuçları ve uzman tavsiyeleriyle, öğrenmenize yardımcı olmaya hazırız.

Kanalınızı yayına sunmak için gerekli olan temel bilgilerin tümünü bu Hızlı Başlangıç kılavuzunda bulabilirsiniz. Yaratıcılık potansiyelinizi keşfetmeyi heyecanla beklediğinizi biliyoruz. Haydi başlayalım!

 

Hikayelerinizi tüm dünyayla paylaşın

 

Ne türden hikayeler paylaşmak istersiniz? YouTube ailesi olarak biz, sesini duyurmanın herkesin hakkı olduğuna inanıyor ve insanların birbirlerini dinlemeleri, hikayelerini paylaşmaları, hikayeler aracılığıyla birbirlerine bağlanmaları sayesinde dünyanın daha güzel bir yer olacağını düşünüyoruz.


YouTube, açık bir platformdur. Benimsediğimiz değerler dört temel özgürlüğe dayanır: ifade özgürlüğü, bilgi edinme özgürlüğü, fırsat özgürlüğü ve aidiyet özgürlüğü.


YouTube'un en iyi yanlarından biri, tutkunu olduğunuz şey her ne olursa olsun (ör. komedi, spor, moda, oyun, yemek veya günlük hayat) bir toplulukla etkileşim kurabilmeniz ve topluluk oluşturabilmenizdir.


YouTube size, geniş ve kapsamlı bir kitle ile iletişim kurma olanağı sağlar. Her ay 1,9 milyardan fazla kişi YouTube'a giriş yapıyor ve YouTube, 90'ı aşkın ülkede yerel sürümle kullanıma sunuluyor.


Ayrıca, kişilerin içeriğinizi keşfetmesi için çeşitli yollar bulunuyor. İzleyicilerin çoğu YouTube'a cep telefonları, tabletleri veya bilgisayarları üzerinden erişiyor ancak televizyon ekranı da popüler izleme seçenekleri arasında.


YouTube'a hoş geldiniz. Hikayelerinizi paylaşmanıza, kitlenizle iletişim kurmanıza ve yaratıcı tutkularınızın peşinden gitmenize yardımcı olmaya hazırız.

 

Biliyor muydunuz?


•    İzleyiciler YouTube'da gezinmek için toplam 76 farklı dil kullanabilir. (Bu sayı, internet nüfusunun %95'ini kapsar.)
•    130 ülkede kullanıma sunulan YouTube Go uygulaması, kullanıcılara sınırlı veri veya yavaş bağlantıyla bile video indirme, izleme ve paylaşma olanağı sunar.

 

Yaratıcı tutkunuzun peşinden gidin


YouTube'daki yolculuğuna başlayan bir içerik üretici olarak, özgün olmanız önemlidir. İzleyiciler, konuya yoğun ilginiz olduğunu gördüklerinde bağlantı kurmaya daha eğilimli olur.


Kişileri YouTube içerik üreticisi olmaya iten çeşitli nedenler vardır. Benzer bir toplulukla bağlantı kurmak, benzersiz bir yeteneği göstermek, sosyal değişimi teşvik etmek veya bir işletmeyi tanıtmak bu nedenlere örnek olarak gösterilebilir.

 

İçerik üreticilerin çoğu, bilgi ve beceri paylaşmak amacıyla YouTube'a katılır. YouTube'daki misyonunuzu düşünün:


•    Nasıl bir etki yaratmak istersiniz?
•    Neler anlatmak istersiniz?
•    Diğer insanlarla ne gibi bilgiler paylaşabilirsiniz?
•    En sevdiğiniz YouTube içerik üreticileri kimlerdir ve bu kişileri sizin için unutulmaz kılan nedir?


YouTube'da, neler paylaşabileceğinize ilişkin bazı sınırlamalar uygulanır. Platformun herkes için güvenli olarak kalmasına yardımcı olan Topluluk Kurallarını göz önünde bulundurmanız yeterlidir.

 

Kanalınızı oluşturun


YouTube'u kullanmaya başlamak oldukça kolaydır. Henüz kanalınız yoksa yeni kanal oluşturmak için bu adımları uygulayın (Google hesabınızın olması gerekir):


Hoşunuza giden ve sizi temsil eden bir kanal adı (sosyal medyadaki kullanıcı adınız gibi) seçin.


Ardından sosyal medya hesaplarınızı bağlama, videolarınız için gizlilik düzeylerini belirleme ve bildirimleri nasıl alacağınıza karar verme gibi hemen güncellemenizin önerildiği birkaç hesap ayarı vardır.


Özel küçük resimler ve daha uzun videolar yükleme gibi bazı ayarları etkinleştirebilmeniz için hesabınızı doğrulamanız istenebilir. Hepsi bu kadar.

 

YouTube maceranıza çıkmaya artık hazırsınız. YouTube'un işleyiş şekli ve kanalınızı özelleştirmenin yolları hakkında daha fazla bilgi için sonraki derslere göz atın.

 

Deneyin


YouTube'da, ilginizi çeken birkaç kanala göz atın. Bu içerik üreticilerin video aracılığıyla kendilerini nasıl ifade ettiklerini ve kanalınızda neler yapmayı planladığınızı not edin.


Kanalınız için misyon ifadesi hazırlayın. Hangi kitleye hitap etmek istediğinizi ve kanalınızla dünyaya anlatmak istediğiniz şeyleri göz önünde bulundurun.


 

#2 YouTube'la ilgili temel bilgiler

YouTube'da işleyişin nasıl olduğu ve terminolojinin ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir videonun yolculuğu

YouTube'da işleyişin nasıl olduğunu mu merak ediyorsunuz? Video yüklemeye ve kanalı büyütmeye yönelik genel adımlar şunlardır:

Bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan bir video dosyası yüklersiniz.

Kullanıcıların videonuzu bulmasına yardımcı olabilecek açıklayıcı bilgiler eklersiniz.

Yayınla'yı tıklamadan önce başlık, açıklama ve küçük resim gibi bilgileri eklemeniz gerekecektir. 

Meta veriler olarak adlandırılan bu bilgiler, videoların bulunabilir olmasına katkı sağlar. 

Bu nedenle, izleyicilere videodan neler bekleyebilecekleri konusunda doğru ve ilgi çekici bir kısa bakış sunan kelime ve resimler kullanın.


Videonuz izlenir. YouTube arama ve keşif algoritması arka planda çalışarak izleyicileri, izleyip beğenme olasılıklarının en yüksek olduğu videolarla eşleştirir. 

Bu algoritmayı etkileyen pek çok faktör vardır. Örneğin, belirli bir izleyicinin daha önce izlediği, izlemediği, beğendiği, beğenmediği vb. diğer videolar gibi.


Hayranlar daha fazlasını izlemek için geri gelir. Herhangi bir videonuzu izleyip beğenen biri, kanalınıza abone olup bu videoyu arkadaşlarıyla ve ailesiyle paylaşabilir. 

İzleyiciler videonuza yorum bırakabilir, siz de onlara yanıt verebilirsiniz. Topluluk etkileşimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

.
.
.

Bilinmesi gereken önemli terimler

YouTube içerik üreticisi olarak mutlaka bilmeniz gereken yaygın terimleri ve YouTube'u diğer platformlardan ayıran bazı özellikleri aşağıda bulabilirsiniz

İzlenme süresi, izleyicilerinizin içeriğinizi izlemeye ayırdığı süredir. 

Yüklediğiniz videoların sayısı arttıkça YouTube Analytics'te çeşitli İzlenme Süresi raporları görebilir ve bunları inceleyerek hangi videonun ne kadar izlendiğini öğrenebilirsiniz. 

YouTube, kişilerin izleme düzenlerine bağlı olarak içeriğinizi daha fazla kişiye gösterebilir. İzlenme Süresi bu açıdan önemlidir. Daha fazla bilgi edinin.


Aboneler, sizden daha fazla içerik görmek istediklerini belirten ve kanalınızdaki Abone Ol düğmesini tıklayan izleyicilerdir. 

Aboneler, abone olmayan izleyicilere kıyasla kanalınızı izlemeye genellikle daha fazla vakit ayırdıklarından, YouTube'daki başarınızda önemli rol oynar. 

Bildirimler'i açmaları durumunda, yayınladığınız her yeni içerik için bildirim alırlar. Yayınladığınız yeni videoları ayrıca hesaplarının Abonelikler özet akışında da görebilirler.

Topluluk, kitlenizle daha derin bir bağ kurmayı ifade eder. Videolarınızın Yorumlar bölümünden izleyicilerle etkileşim kurarak, sadık hayranlarınız için canlı yayınlar yaparak, topluluğunuz tarafından istenen videoları oluşturarak veya Topluluk sekmesi aracılığıyla ekstra içerikler paylaşarak (beta) bu bağı kurabilirsiniz. 

Topluluğunuzu büyütmeye yönelik diğer ipuçlarını öğrenin.

.
.
.

Başarıyı artırmanın yolları

İlk videolarınızı yükledikten sonra şu stratejileri uygulamayı deneyebilirsiniz:

Yükleme takvimi oluşturun. Hayranlarınızın yeni içeriklerin ne zaman yükleneceğini bilmesi için bir yükleme planı uygulayın. 

Bu planı kanal fragmanınızda belirtebilir veya videolarınıza ekleyerek izleyicilere hatırlatabilirsiniz.

Bölümler ve oynatma listeleri ekleyin. Oynatma listesi, oluşturduğunuz videoları içeren sıralı bir listedir ve genellikle belirli bir tema kapsamında hazırlanır. 

Bölümler, kanalınızdaki videoları gruplar halinde düzenlemenizi sağlar. Daha fazla örnek görün.

Para kazanın. Kanalınız belirli gereksinimleri karşılayacak duruma geldikten sonra, videolarınızdan daha fazla para kazanmak için YouTube İş Ortağı Programı'na katılma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kanalınızın genel görünümüne göz atın. Kanalınızla ilgili istatistiklere ve ipuçlarına hızlı bir bakış için YouTube Kontrol Paneli'ne göz atın.

Unutmayın, başarı genellikle bir gecede gelmez. İyi içerikler üreterek ve hayranlarınızla etkileşim kurarak kanalınızı nasıl geliştirebileceğinizi düşünün.

.
.
.

Deneyin

YouTube'da abone olduğunuz üç kanala göz atın. Videolarının hangi özelliği sizi abone olmaya ikna etti?

Takviminizi kontrol ederek önümüzdeki üç aya bakın. Video oluşturmak için ne kadar zamanınız ve kaynağınız var?


 

#3 Kanalınızı marka haline getirin

Kitlenizin tanıyacağı kalıcı bir marka oluşturmak için kanalınızda görsel unsurları nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Kanalınızı özelleştirin

YouTube size ilgi alanlarınızı, tutkularınızı ve kendinize dair diğer pek çok şeyi yayınlama olanağı sunar. Ürettiğiniz videolar elbette ki tüm bunları kapsar ve bu yolla, kanalınız için kitlenizin tanıyacağı bir "marka" oluşturabilirsiniz.

Kanal markanız, hem kanalınızı diğerlerinden ayıran hem önemli mesajlarınızı ve içerik stratejinizi izleyicilere ileten benzersiz özelliklerden oluşur.

Markanızı oluştururken şunları göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır:

Kanalınızı bulan kişilerin videolarınızın neyle ilgili olduğunu hemen anlayabilmeleri için markanızın net olması ve sizi temsil etmesi.

Mümkün olduğunca basit düşünmek. Beğendiğiniz ürünlerin logolarını veya markalarını düşünün. Bunlar büyük olasılıkla, insanın aklına kazınan tek bir görüntüyle oluşturulmuş logo veya markalardır.

Gurur duyacağınız bir marka yaratmak. Unutmayın: Kanal markanız sizin bir uzantınız olacaktır, özellikle de kanalınızın başrolünde siz yer alıyorsanız.

İpuçları

Kanalınızı bir vitrin gibi düşünmek. Kanalınıza stilinizi yansıtacak bir görünüm verin.

Tutarlılık, markanızın göründüğü her yer için en önemli unsurdur!

Markanızı 4 yerde paylaşın

Marka bilinci oluşturma öğeleriniz YouTube'un çeşitli yerlerinde görünebilir. 

Kanalınızın tüm öğeleri birleştiren tek bir marka gibi görünmesi için her öğenin diğerleriyle tutarlı olması gerektiğini unutmayın.

Kanal simgesi kanalınızı temsil eden imza resmi veya logodur. Bu simge pek çok yerde (kanal sayfanızda, yaptığınız yorumlarda ve oynatma modunda izlenen çoğu videonun sağ alt köşesinde) görünür. Kare veya yuvarlak şeklinde bir görüntü yüklemek en iyisidir.

Kanal resmi, kanalınızın hangi konuyla ilgili olduğunu göstermenizi sağlayan daha büyük bir banner alanıdır. Çoğu içerik üretici, yükleme takvimlerini bu alana ekler. Tüm cihazlarda en iyi görüntünün sunulabilmesi için banner boyutların en az 2560x1440 piksel olmasını öneririz. Kanal resminizi, sık kullandığınız fotoğraf düzenleme yazılımı aracılığıyla oluşturabilirsiniz. Canva, banner yapmak için kullanılan popüler kaynaklardan biridir.

"Hakkında" sekmesine eklenen kanal açıklaması, izleyicilere kanalınızdan neler bekleyebilecekleri konusunda bir genel bakış sunar. Bu alanda, üreteceğiniz içerik türlerini tanıtabilir, yükleme takviminize yer verebilir ve videolarınızda rol alan kişileri belirtebilirsiniz. Ayrıca web sitenizin, iletişim bilgilerinizin ve/veya sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarını da buraya ekleyebilirsiniz.

Kanal fragmanı, kanal sayfanızda yer alır ve abone olmayan izleyicilere gösterilir. Kitlenize kanalınızda bulabilecekleri içeriklerin önizlemesini sunmak ve onları abone olmaya teşvik etmek için kanal fragmanınızı kullanabilirsiniz. Not: Kanalınız büyüdükçe kanal fragmanınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Kanalınıza yeterli sayıda video yükledikten sonra kartlar, bitiş ekranları, bölümler ve oynatma listeleri gibi diğer araçları da kullanabilirsiniz.


 

#4 YouTube politikalarına ve kurallarına giriş

Çoğu içerik üreticinin kurallara uyduğunu biliyoruz, ancak belirli YouTube kurallarına veya ilkelerine dair sorularınız olduğunda burayı inceleyebilirsiniz.

YouTube'a yön veren kurallar

YouTube'daki çeşitli kurallar ve politikalar, topluluğun güvenliğini ve aktifliğini korumanıza yardımcı olur. YouTube'u kullanan herkes bu kural ve politikaları incelemeye zaman ayırmalıdır. İçeriğinizin ve davranışlarınızın bu kurallara uymasını sağlamak içerik üretici olarak sizin sorumluluğunuzdadır.

Unutulmaması gereken en önemli konu YouTube'un Hizmet Şartları'dır. Bu şartlar YouTube'u kullanan herkes için geçerlidir. Hizmet Şartları'nı ihlal ederseniz kanalınız kaldırılabilir ve/veya hesabınız kapatılabilir. YouTube, Hizmet Şartları'nda düzeltmeler yapabileceğinden bu şartları dönem dönem incelemeniz önerilir.

Topluluk Kuralları

YouTube ile etkileşime geçen herkesin Topluluk Kurallarımıza uyması gerekir. Bu kurallar YouTube'un dinlemek, paylaşmak ve topluluk oluşturmak için ideal platform olmasını sağlayan, sağduyuya dayalı kurallardır. Topluluk Kurallarımızda YouTube'da izin verilen içerik türleri, spam veya taciz gibi davranışları yasaklayan kurallar ve daha birçok konu özetlenmektedir.

YouTube, uygunsuz içerikleri işaretlemek ve bu kuralları uygulamak için hem kullanıcılardan hem de teknolojiden destek alır. İçeriğinizin Topluluk Kurallarımıza uymadığı tespit edilirse uyarı alırsınız (ilk ihlalde). İçeriğinizin politikalarımızı tekrar ihlal ettiği tespit edilirse Topluluk Kuralları ihtarı alırsınız. Uyarıdan sonra...

- İhtar alırsanız bir hafta boyunca hiçbir içerik (video, canlı yayın, hikaye, özel küçük resim, OYNATMA LİSTESİ ve gönderi) yayınlayamazsınız

- İkinci bir ihtar alırsanız iki hafta boyunca hiçbir içerik (video, canlı yayın, hikaye, özel küçük resim, OYNATMA LİSTESİ ve gönderi) yayınlayamazsınız

- Üç ihtar alırsanız kanalınız kapatılır

Not: Ciddi ihlaller başka sonuçlara da yol açabilir.

İhtar alırsanız bunun bir daha yaşanmaması için gerekçeleri incelemeyi ve Politika Merkezi'nden daha fazla bilgi edinmeyi unutmayın. İçeriğinizin Topluluk Kuralları'nı ihlal etmediğini düşünüyorsanız işleme itiraz edebilirsiniz. İhtarların YouTube'da yapabileceklerinizi nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YouTube, haber ve bilgi paylaşımı için önemli bir küresel platformdur. Bu açıdan, görsel materyallerin dünyayı kavrayışımız üzerinde hayati önem taşıdığı durumlar olabileceğinin farkındayız. Hem videonuza hem de başlık ve açıklamaya bağlam bilgisi eklemeniz önemlidir.

Bir video işaretlendiğinde, YouTube ekibinden bir çalışan ilgili videoyu ve bağlamını inceleyerek kısıtlanması, kaldırılması ya da yayında kalması gerekip gerekmediğine karar verir. Bu inceleme kapsamında video eğitsel, belgesel, bilimsel veya sanatsal açıdan değerlendirilir.

İşleyiş şeklini görün

Kullanıcılarımızdan içeriklerini kaldırmalarını istediğimizde

Gerek yasal gerekse toplulukla ilgili konularda adil ve doğru bir şekilde yanıt vermeye gayret ediyoruz. Bu sayede, ifade özgürlüğüne olan bağlılığımızdan ödün vermezken toplulukların da aktif kalmasını sağlıyoruz.

İşaretleme Süreci

Bu videoda, işaretlemelerin YouTube'a nasıl ulaştığı, incelemecilerin işaretlemeleri nasıl ele aldığı ve YouTube topluluğunun güvende kalmasına yardımcı olan diğer işlemler açıklanmaktadır.

Telif hakkı

Yalnızca kendi ürettiğiniz veya kullanma iznine sahip olduğunuz içerikleri (müzik, video ve poster) yükleyin. Aksi durumda telif hakkı ihlali yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin.

YouTube kanalınızda başkasına ait içerikleri kullanırsanız telif hakkı sahibi, yayından kaldırma isteğinde bulunabilir. Bunun geçerli bir istek olması durumunda videonuz YouTube'dan kaldırılır ve telif hakkı ihtarı alırsınız. İhtar süresinin dolmasını bekleyebilir, geri çekme talebinde bulunabilir veya karşı bildirim gönderebilirsiniz. Üç telif hakkı ihtarı alırsanız kanalınız kapatılır.

Alternatif olarak, telif hakkıyla korunan materyal içeren bir video yüklemeniz durumunda, müziklerin, filmlerin, TV programlarının, video oyunlarının veya telif hakkıyla korunan diğer materyallerin sahibi tarafından gönderilen bir Content ID hak talebi alabilirsiniz. Content ID hak talebi, telif hakkı sahibinin belirlediği işlemlere bağlı olarak yayından kaldırma veya gelir kaybı ile sonuçlanabilir (ancak hak talebinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz).

YouTube'un aktif üretkenliği teşvik eden ve içerik üreticilerin haklarını koruyan bir platform olarak kalmasını sağlamaya önem veriyoruz. Başka bir kanal içeriğinizi izinsiz olarak yüklerse web formumuz aracılığıyla telif hakkı şikayetinde bulunabilirsiniz.

İpucu

Adil kullanımın hangi koşullar altında geçerli olabileceğini dikkatlice değerlendirin.

İşleyiş şeklini görün

YouTube'da Telif Hakkıyla İlgili Temel Bilgiler

YouTube'a yüklenen videolarla ilgili telif hakkı politikaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

YouTube Content ID

Telif hakkı sahiplerinin, YouTube'daki içeriklerini tanımlamak ve yönetmek için Content ID'yi nasıl kullanabileceğini görün.

Yaş kısıtlaması olan içerik

Videonun, politikalarımızı ihlal etmediği ancak tüm kitleler için de uygun olmadığı bazı durumlarda YouTube'un inceleme ekibi, videoya yaş kısıtlaması uygulayabilir. Bu uygulamada etkili olabilecek bazı faktörler şunlardır:

Kaba dil

Şiddet içeren ve rahatsız edici görüntü

Çıplaklık barındıran ve müstehcen içerik

Zararlı veya tehlikeli etkinliklerin tasviri

Yaş kısıtlamalı videolar, para kazanma için uygun değildir ve 18 yaşın altındaki kullanıcılara gösterilmez. Videonuza yaş kısıtlamasının yanlışlıkla uygulandığını düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz.

Para kazanmayla ilgili politikalar

YouTube İş Ortağı Programı (YPP), videolarınızda yayınlanan reklamlar üzerinden ve içeriğinizin YouTube Premium üyeleri tarafından izlenmesiyle para kazanmanıza olanak tanır. Kanalınızın bu programa katılmaya uygun olabilmesi için şu gereksinimleri karşılaması gerekir:

1.000 aboneye sahip olmalı ve son 12 ay içinde 4.000 saatlik izlenme süresine ulaşmış olmalıdır.

YPP politikalarına uymalıdır.

YouTube Spam politikalarına ve Topluluk Kuralları'na uymalıdır.

Para kazanma kriterlerine uymalıdır.

Videolar, reklamverenlere uygun içerik kurallarıyla uyumlu olmalıdır. Kurallara uymayan içerikler yüklemek istiyorsanız söz konusu videolarda reklamları kapatmanız gerekir.

Yalnızca kendi oluşturduğunuz veya kullanma hakkına sahip olduğunuz içeriklerden (müzikler, videolar ve posterler) para kazanmanız gerekir.

YPP'ye başvurduysanız ve gereksinimleri karşılıyorsanız kanalınızın, YPP politikalarıyla ve diğer YouTube politikalarıyla uyumlu olup olmadığını inceleriz. İzlenme süreniz veya abone sayınız YPP'ye hak kazanmak için henüz yeterli değilse bu derse göz atarak ipuçlarını öğrenebilirsiniz.


 

#5 YouTube'da arama ve keşif

Video hazırlamak için çok zaman ayırıp emek verdiğinizi biliyoruz. Bu nedenle, kullanıcıların videolarınızı nasıl keşfettiğini öğrenmeniz gerektiğini düşünüyoruz. YouTube'un arama ve keşif sisteminin iki amacı vardır: kullanıcıların izlemek istedikleri videoları bulmalarına yardımcı olmak ve uzun vadede izleyici etkileşimini ve memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak. Sistemin işleyiş şeklini, içeriğinizin nerelerde gösterildiğini ve videolarınızın başarıya ulaşmasını sağlamak için neler yapabileceğinizi daha iyi öğrenin.

Algoritma, kitleyi takip eder

Giriş

YouTube, kullanıcıların karşısına izleyip beğenme olasılıkları en yüksek videoları çıkarmaya çalışır. Platforma her dakika 400 saatin üzerinde video yüklendiğinden, bunun yapılması zor olabilir. YouTube'un öneri sistemi, izleyicilerin çeşitli ilgi alanlarına uygun videolar sunabilmek için gerçek zamanlı geri bildirim döngüsü sağlar. Hedefimiz, kullanıcıların sevecekleri daha fazla videoyu izlemesini, böylece YouTube'u düzenli olarak ziyaret etmesini sağlamaktır.

İçerik üreticiler, sık sık algoritmanın en sevdiği video türlerini sorar. Sistemlerimiz, yayınladığınız videonun türünü bilmez veya belirli formatlara öncelik vermez. Bunun yerine, şu tür verilere dikkat ederek kitleyi takip etmeye çalışır:

  • Kitlenin izlediği içerikler
  • Kitlenin izlemediği içerikler
  • İçerik izlemeye ayrılan zaman
  • Beğenilen ve beğenilmeyen içerikler
  • "İlgilenmiyorum" geri bildirimi

Algoritmanın neleri "sevdiği" konusunda endişelenmek yerine, takipçilerinizin nelerden hoşlandığına odaklanmanızı öneririz. İçeriğinizi takipçilerinize göre hazırlarsanız ve onlar da sizi izlerse algoritma bu durumu takip eder. Öyleyse takipçileriniz en çok hangi videolardan hoşlanıyor? Kanalınızı ne sıklıkla izliyorlar? Bu soruların yanıtı için YouTube Analytics sayfanızı kontrol edin.

Dalgalanmalar ve sezona bağlı farklılıklar


Zaman içinde kanal performansınızda dalgalanmalar görülmesi doğaldır. Günümüzde izleyicilere çok sayıda seçenek sunulur. Bir hafta sizi severek izlerken diğer hafta o kadar ilgili olmayabilirler. Belki tatile çıkıp sonraki hafta hiç içerik bile izlemeyebilirler. Dalgalanmaları ve sezona bağlı farklılıkları göz önünde bulundurun. Yüklediğiniz birkaç videoyu temel alarak kesin bir sonuca ulaşmaya çalışmayın. Kanal performansınızın genel durumunu inceleyin.

Denemeler yapma


İçerik üreticiler aynı zamanda "Kanalımda yeni bir şeyler denemek istiyorsam ne yapmalıyım?" diye sorar. Yaratıcı kişiler, yeni şeyler denemeden duramaz. Kanalınızın ilk günlerinde, başarılı sonuçlar elde edene kadar her tür videoyu denemekten çekinmemelisiniz. Sonrasında yeni bir şeyler denemek isterseniz kitlenizin geri bildirimlerini göz önünde bulundurun.

Uzun zamandır aynı tür içerik üretiyorsanız ve eskisi kadar ilgi görmüyorsanız yeni bir şeyler denemenin zamanı gelmiş olabilir. En iyi video formatlarının bile belirli bir ömrü vardır. Yeni formatlar deneyerek bir sonraki ilgi çekici video serinizi belirleyebilir ve etkileşimi artırabilirsiniz.


Ara


Google'ın arama motoru gibi, YouTube'daki arama işlevi de anahtar kelime sorgularına göre en alakalı sonuçları göstermeye çalışır. Videolar, çeşitli etmenlere (ör. başlık, açıklama ve video içeriğinin izleyici sorgusuyla eşleşme düzeyi) göre sıralanır. Ayrıca, belirli bir sorgu için gösterilen videolardan en çok etkileşim sağlayanlar tespit edilir. Arama sonuçları, belirli bir sorguya göre en çok izlenen videoların listesi değildir.

İpuçları:

YouTube Analytics'teki Trafik Kaynakları'ndan, kullanıcıların hangi kelimeleri kullanarak kanalınızı bulduğunu öğrenin. Yeni videolarınızda, en alakalı arama terimlerinden yararlanabilirsiniz. Doğru oldukları ve aşırıya kaçılmadığı sürece bunları başlık ve açıklama olarak ekleyebilirsiniz.
Alakalıysa en fazla 1-2 paragraf uzunluğunda, güçlü açıklamalar yazın.
Tüm dünyadan takipçiler edinmek için YouTube'un Çeviri araçlarından yararlanabilirsiniz.
Popüler ve rekabetin az olduğu sorgular için gösterilen arama sonuçlarına bakarak yeni video fikirleri üretmeyi deneyin. İlgi alanlarına özel videolar bulamayan bir kitleye içerik sunabileceğiniz fırsatları tespit edin.
Size hitap eden veya özel ilgi alanınıza giren konular için "Trendler" sekmesine göz atmayı unutmayın.

İşleyiş şeklini görün

YouTube Arama'nın işleyiş şekli


Önerilen Videolar


Önerilen Videolar, kişiye özel bir video koleksiyonudur. Bu bölüm, izleyicinin geçmiş etkinliğine göre izlemek isteyebileceği bir sonraki videoları içerir. YouTube kullanımıyla ilgili yapılan çalışmalar, çeşitli kanallardan video önerildiğinde kullanıcıların genellikle daha fazla içerik izlediğini gösteriyor. Önerilen Videolar da tam olarak bunu yapıyor. Bu bölümdeki videolar, izleyici etkileşimi en üst düzeye çıkarılacak şekilde sıralanır. Bu önerilere katkıda bulunan göstergeler arasında şunlar yer alır:

İzleyicilerin geçerli videonun ardından izlediği veya konu olarak bağlantılı videolar. Bunlar aynı veya farklı kanallardan videolar olabilir.


İzleyicinin arama geçmişindeki videolar. YouTube arama geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinin.


Önerilen Videolar, izleme sayfasının sağ tarafındaki "Sıradaki" bölümünün altında, mobil uygulamada ise videonun altında yer alır. Bu videolar, otomatik oynatma bölümünde sıradaki video olarak gösterilir.

Trafik Kaynakları raporundaki Önerilen Videolar bölümünden, izleyicileri kanalınıza çeken videoların hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

İpuçları:

Kullanıcıların başka bir videonuzu izlemesi için etkili harekete geçici mesajlar paylaşın.


Uzun bitişler, kullanıcıların daha fazla içerik izlemesini geciktirebilir. Bu nedenle, videolarınızın sonlarına dikkat edin.


Sonraki videoyu önermek için oynatma listeleri, kartlar ve bitiş ekranlarından yararlanın.


Benzer içeriğe sahip videolardan oluşan bir seri tasarlayın.


YouTube'daki popüler formatlara (ör. meydan okuma veya liste videoları) uygun içerikler hazırlayın.


GERÇEK: Bu videolar daha uzun süredir YouTube'dadır. Doğru bir karşılaştırma için yüklediğiniz videoların daima ilk yedi günlük performanslarını karşılaştırın.

YouTube'un Önerilen Videolarının İşleyiş Şekli


Ana Sayfa


YouTube uygulaması açıldığında veya YouTube.com ziyaret edildiğinde ilk görülen yer Ana Sayfa'dır. İzleyicilere en alakalı ve kişiye özel önerileri sunmaya çalıştığımız bu sayfada, eksiksiz bir YouTube deneyimi sunuyoruz. Abone olmayan izleyiciler de bu sayfada videolarınızı keşfedebilir. Her gün Ana Sayfa'da dünyanın dört bir yanından kullanıcılara 200 milyondan fazla farklı video gösterilmektedir.

YouTube'da Ana Sayfa'yı ziyaret eden izleyicilere abone oldukları kanallardan videolar, benzer izleyicilerin izlediği videolar, yeni videolar ve çok daha fazlası gösterilir. Gösterilecek videolar şu unsurlara göre seçilir:

Performans: Videonun, benzer izleyicilerin ilgisini çekme ve onları memnun etmedeki başarısının yanı sıra başka etmenler de göz önünde bulundurulur.


Kullanıcının izleme ve arama geçmişi: İzleyicinin kanalı veya belirli bir konudaki videoları izleme sıklığına ve her videonun izleyiciye daha önce kaç kez gösterildiğine bakılır.


Not: Aboneler, abone oldukları kanalların yüklediği videoları Abonelikler sekmesine kıyasla Ana Sayfa'dan daha çok izler.

İpuçları

Tutarlı bir programa göre içerik yüklediğinizde, takipçileriniz videolarınızı ne zaman izleyebileceklerini bilir.


İzleyicilerin ilgisini daha uzun süre canlı tutun ve onları daha fazlasını izlemek için geri gelmeye teşvik edin. İster uzun bir video ister birkaç kısa video olsun, kullanıcılar sizi ne kadar uzun izlerse içeriklerinizin kullanıcılara gösterilme olasılığı da o kadar artar.


Başarılı çalışmaları tekrarlayın. Takipçilerinizin hoşuna giden bir içerik ürettiğinizde, benzer videolar hazırlamaya devam edin. İzleyicilere, sevecekleri videoları göstermeye çalışıyoruz.

Yeni şeyler denemekten çekinmeyin ancak dikkatli davranın. Kitlenizden gelen geri bildirimlere dikkat edin ve alışmaları için onlara yeterince zaman tanıyın.


YouTube Analytics'teki Trafik Kaynakları bölümüne giderek kanalınızın, dünyanın dört bir yanından izleyicilerin ana sayfalarında ne sıklıkla gösterildiğini öğrenin.


YouTube politikalarını ihlal eden içerikler hazırlamaktan kaçının: Videolarınıza doğru başlıklar verdiğinizden, spam olmayan ve uygun etiketler kullandığınızdan ve kullanıcıları yanlış yönlendiren küçük resimler kullanmadığınızdan emin olun.
 

YouTube Ana Ekranının İşleyiş Şekli


Trendler


Trendler özet akışında, izleyicilerin ülkelerine göre yeni ve popüler YouTube videolarının yer aldığı tek bir liste gösterilir. Bazı trend videolar, popüler bir sanatçının yeni şarkısı veya yeni bir filmin fragmanı gibi tahmin edilebilir içeriklerdir.

Bazılarıysa tamamen şaşırtıcıdır. Bu nedenle popüler ve özgün videoları bir arada sunmayı amaçlıyoruz. Bu listede izlenme sayısı (özellikle de izlenme sayısındaki artış hızı), izleyicilerin konumları ve başka birçok etmen daha göz önünde bulundurulur.

Bu nedenle, belirli bir günde en çok izlenen video, Trendler'de 1. sırada yer almayabilir.

Trendler sekmesinde Yükselişteki İçerik Üretici ve Yükselişteki Sanatçı özelliği de yer alır. Böylece haftanın gelecek vadeden içerik üreticileri ve sanatçıları, bir gün boyunca izleyicilerle buluşma fırsatı yakalar. Blog yayınımızdan daha fazla bilgi edinin.

İpuçları:

Çok sayıda kullanıcının ilgisini çekebilecek, paylaşmaya değer videolar hazırlayabilirsiniz. Böylece henüz kanalınızla tanışmamış yeni hayranlara ulaşabilirsiniz.


Kanalınızın yakaladığı ivmeyi koruyun. Yükselişteki İçerik Üreticiler ve Sanatçılar belirlenirken, abone sayısı düzeyinin yanı sıra yüklenen videolar, izlenme ve abone sayısındaki artış gibi diğer metrikler de göz önünde bulundurulur.


YouTube Analytics Trafik Kaynakları bölümünü inceleyerek videolarınızın Trendler sekmesinde ne sıklıkla gösterildiğini öğrenebilirsiniz.

 

YouTube Trendler Sekmesinin İşleyiş Şekli


Aboneler ve Abonelikler sekmesi


Aboneler, daha fazla videonuzu izlemeyi tercih eden kullanıcılardır. Videolarınıza sitenin her yerinden ulaşabilirler. Temel izleyici kitlenizi oluşturan ve en büyük hayranlarınız olan bu kullanıcılar, genellikle yayınladığınız yeni videolar hakkında kayda değer ilk tepkileri verir.

Sitedeki Abonelikler sekmesinde, izleyicilerin abone oldukları kanalların yüklediği videolardan oluşan bir koleksiyon gösterilir. Bu özet akışında, öne çıkan videoların yanı sıra en son yüklenen tüm videoların yer aldığı bir liste bulunur.

Kullanıcıların, abone oldukları kanalların yüklediği içerikleri Ana Sayfa'da ve Önerilen Videolar'da da görebileceğini unutmayın.

İpuçları:

İzleyicilerden tüm samimiyetinizle abone olmalarını isteyin. Hem aboneliğin avantajlarını hem de abone olarak sizi nasıl destekleyeceklerini açıklayın.


Videolarınızda izleyicilerin en duygulu veya coşkulu oldukları anlarda (örneğin onlara kahkaha attırdıktan veya en önemli sahneyi gösterdikten sonra) onlardan abone olmalarını isteyin.


Abone olduktan sonra kanalınızın videolarını nerede bulabilecekleri konusunda izleyicileri bilgilendirin.


Videolarınızı, izleyicilerinizin en aktif olduğunu düşündüğünüz saatlerde yayınlayın.


Abone sayısının izlenme sayısından fazla olabileceğini unutmayın.


Fikirlerinizi, konuyla ilgili devamlı olarak içerik hazırlayabileceğiniz bir şova dönüştürün.


Video yüklediğinizde bazı kullanıcıların abonelikten çıkmasının normal olduğunu unutmayın.


YouTube Analytics'ten, kanalınıza kaç kişinin abone olduğunu öğrenin. Abonelerinizin videolarınızı izleme süresini, diğer trafik kaynaklarından elde edilen izlenme süresiyle karşılaştırmanız faydalı olabilir.

 

YouTube Aboneler ve Abonelikler Sekmesinin İşleyiş Şekli


Bildirimler


Bildirimler, yeni bir video yayınlandığında gönderilen uyarılardır. Bunlar, mobil cihazlarda push uyarısı olarak veya e-posta yoluyla gönderilebilir. Yeni bir video yüklediğinizde ilk trafik genellikle bildirimler aracılığıyla sağlanır ancak trafiğin büyük kısmı her zaman bildirimlerden gelmez.

 

Farklı bir tercihte bulunulmadığı sürece, YouTube yalnızca sık sık izlediğiniz veya abone olduğunuz kanallarla ilgili en önemli bildirimleri gönderir. Her yeni video yayınladığınızda bildirim almak isteyen aboneler, "Abone olundu" düğmesinin yanındaki zil simgesine dokunabilir. Daha fazla bilgi edinin.

 

YouTube'un sağlıklı ekosistemini korumak için, izleyicilere bildirim alma sıklıklarını belirleme seçeneği sunarız.

 

= Bu kanaldan hiç bildirim almazsınız.

= Yalnızca bazı yüklemeler ve canlı yayınlar için bildirim alırsınız.

= Tüm bildirimleri alırsınız.

 

Çok fazla bildirim alan izleyiciler, genellikle bildirimleri tamamen devre dışı bırakır. Bu nedenle, 24 saatlik sürede kanal başına her yükleme/canlı yayın için en fazla 3 bildirim gönderilir.

İpuçları:

Bildirimlerin işleyiş şeklini anlamak için en iyi yöntem, başka kanallara abone olup zili çalmaktır.


Zile dokunan sadık hayranlarınıza teşekkür edin.


Videolarınızı, çoğu izleyicinizin ekran başında olduğunu düşündüğünüz saatlerde yayınlayın.


YouTube Analytics Trafik Kaynaklarınızı görüntüleyerek, dünyanın dört bir yanından izleyicilere gönderilen bildirimlerde yer aldığınızda kanalınızın ne kadar süre izlendiğini öğrenin.


Bildirim almanız gerektiğini düşünmenize rağmen alamıyorsanız mobil cihaz ayarlarınızda bildirimlerin etkinleştirildiğinden emin olun.

 

YouTube Bildirimlerinin İşleyiş Şekli


Kısıtlı Mod


İsteğe bağlı özellik olarak tasarlanan Kısıtlı Mod, daha çok erişkinlere uygun olan içeriklerin YouTube'da gösterilmemesini sağlar. Böylece okul ve kütüphane gibi kurumlardan bağlanan veya daha sınırlı bir deneyimi tercih eden kullanıcılar, YouTube'a gönül rahatlığıyla erişebilir. İzleyicilerin Kısıtlı Mod'u manuel olarak açması gerekir.

 

Kısıtlı Mod'u açıp doğrudan videonuzun URL'sine giderek, videolarınızın Kısıtlı Mod'da gösterilip gösterilmediğini öğrenebilirsiniz. Videonuzun Kısıtlı Mod'da gösterilmesi gerektiğini düşünüyorsanız bize geri bildirim gönderebilirsiniz. Kısıtlı Mod'un, videolarınızın para kazanma özelliğine uygun olup olmaması üzerinde etkisi yoktur.

 

Şiddet, uyuşturucu, seks gibi erişkinlere uygun olabilecek konulara değinen videolar, Kısıtlı Mod'da gösterilmeyebilir. Daha fazla bilgi edinin.

 

Herkese sesini duyurma şansı tanımaya çalışıyor, bireylerin kişisel deneyimleri üzerine konuşup duygularını paylaştığı hikayelere değer veriyoruz. Ayrımcılıkla mücadele, cinsel kimliğin açığa vurulması ve ayrımcılıkla karşılaşıp bu durumun üstesinden gelmeyle ilgili hikayelerin paylaşılmasını destekliyoruz.

 

YouTube'u benzersiz kılan bu tür paylaşımların Kısıtlı Mod'da gösterilmesini sağlayacağız. Ancak bunun için içeriğinizin yukarıdaki kurallara uyması gerektiğini unutmayın! Kısıtlı Mod hakkında ayrıntılı bilgi için bu Yardım Merkezi makalesini inceleyin.


 

#6 Etkili küçük resimler ve başlıklar oluşturma

Küçük resimler ve başlıklar, izleyicilerin videolarınızı izlemeye karar vermesine yardımcı olan reklam panoları gibidir. İyi tasarlanmış küçük resimler ve başlıklar kanalınıza daha fazla hayran çeker, izleyicilere nelerle karşılaşacaklarını göstererek videolarınızı izlemeye teşvik eder ve içeriğinizi birbirinden farklı pek çok reklamveren için cazip hale getirir.

Küçük resim ve başlıkla daha fazla kullanıcının sizi keşfetmesini sağlama
Küçük resimler ve başlıklar, genellikle izleyicilerin YouTube'da gezinirken gördüğü ilk öğelerdir ve videonuzun meta verilerinin önemli parçalarıdır. Bir ekip gibi çalışarak videonuzun içeriğini doğru şekilde yansıtırken beklenti oluşmasını da sağlarlar.

Videonuzu tıklayan izleyiciler izlemeye devam ettiğinde YouTube bu izleyicilerin içeriğinizi beğendiğini anlar. Ancak küçük resimleriniz ve başlıklarınız videonun içeriğine dair vadettiklerini sunmazsa izleyiciler genellikle videoyu hemen kapatır. Bu durumda, yeterli sayıda kullanıcı tarafından keşfedilemeyebilirsiniz. İçeriğiniz YouTube'da kullanıcıların ne kadar uzun süre video izlemeye devam etmesini sağlarsa keşfedilme olasılığı da o kadar artar.

Küçük resim ve başlık kombinasyonunun değiştirilmesi, izleyicinin videonun konusuna dair beklentisini tamamen değiştirebilir. Bu sarı küçük resmin farklı başlıklarla kullanıldığında algıyı nasıl değiştirdiğine dikkat edin:

"Odamın rengi": Bir "Kendin yap" veya "Nasıl yapılır?" videosu olabilir

"Gördüğünüz renk sarı DEĞİL": Bir bilim videosu olabilir

"Hardal fabrikasında patlama": Bir komedi videosu olabilir

İpuçları

Ortak çalışmaları öne çıkarıp heyecan yaratmak için başlıklarınızda diğer içerik üreticilerden bahsedin.

İzleyicilere tıklama tuzağı kurmadan içeriğiniz hakkında ipucu verin.

Başlığınız ve küçük resminizin birlikte ilgi çekici bir hikaye anlatmasını sağlayın.

Topluluğunuzdan, kullanabileceğiniz farklı küçük resim ve başlık kombinasyonu örnekleri hakkında yorum yapmalarını isteyin.

Tamamen sarı renkli küçük resim ile görünüşte çelişkili bir başlığın bu akıllıca kombinasyonu, izleyicilerin renkle ilgili bir bilim videosu izlemeye daha fazla ilgi göstermesini sağlıyor.

100 Years of Beauty: Aging (Güzelliğin 100 Yılı: Yaşlanma)

Bu küçük resim yüzleri stratejik olarak gizliyor ancak başlık yaşlanma konusunda ilgi çekici bir hikaye vadediyor. Böylece, izleyiciler videonun sonunda gösterilen yüzleri merak ediyor.


How to Vlog and a Few Reasons It’s So Popular (Vlog Nasıl Yapılır ve Neden Bu Kadar Popüler?)

Bu videonun başlığı, vlogger'ın yüzü ile mikrofonlu kamerasının bulunduğu küçük resimle uyum sağlıyor ve izleyicilere bu videonun vlog hazırlamayla ilgili olduğunu anlatıyor.

"3 Things To Do With: POTATOES" (3 Tarif Yapacağımız Malzeme: PATATES)

Bu küçük resim, başlıkta bahsedilen patatesli üç tarif hakkında ipucu veriyor. Üzerinde herhangi bir yazı olmamasına rağmen izleyicilere videonun içeriğine dair fikir veren bu küçük resim, istenen etkiyi uyandırıyor.

İçeriğinizi doğru şekilde yansıtan ve dikkat çeken küçük resimler tasarlayın

Videolarınızdan birini bulan izleyicilerin gördüğü ilk şey genellikle videonun küçük resmi olur. YouTube'da en iyi performans gösteren videoların %90'ı özel küçük resme sahiptir. Küçük resimlerinizi özelleştirdiğinizde hem büyük hem de küçük boyutlarda mükemmel görünen, güçlü ve canlı bir resim bulduğunuzdan ve videonuzla ilgili en önemli bilgileri yansıttığından emin olun.

İlgi çekici ve dinamik resimler oluşturmak için "üçler kuralı"nı uygulayabilir, ardından marka görselini ve/veya açıklayıcı metni yerleştirebilirsiniz. Metin eklemek isterseniz ekranda rahat okunan bir yazı tipi seçtiğinizden emin olun. Ayrıca, küçük resminizi nasıl ilgi çekici ve kitlenizin yaşına uygun hâle getireceğinizi de düşünmelisiniz.

Videonuzu yüklerken elinizde birden fazla seçenek bulunması için videoyu çekmeye başlamadan önce kullanacağınız küçük resim hakkında düşünmek işinize yarayabilir. Küçük resimlerin YouTube genelinde ve YouTube videolarını yerleştiren harici sitelerde farklı boyutlarda göründüğünü unutmayın. Küçük resminizin hem mobil cihazlarda hem de masaüstünde iyi göründüğünden emin olun.

İpuçları

Küçük resminizi videoyu çekmeden ÖNCE düşünün. Böylece birden fazla fotoğraf çekerek seçeneklerinizi artırabilirsiniz.

Olabildiğince yüksek çözünürlüklü bir küçük resim kullanın ancak 2 MB sınırını aşmayın.

Özellikler: .JPG, .GIF, .BMP, veya .PNG formatında 1280 x 720 piksel (16:9 en boy oranı).

Hem küçük hem de büyük boyutlarda iyi göründüğünden emin olmak için küçük resminizi yakınlaştırın ve uzaklaştırın.

Küçük resminizin diğer küçük resimlerin arasında öne çıkıp çıkmayacağını görün.

Nasıl yapıldığını görün

How We Make Our Title and Thumbnails Pop! (Başlık ve Küçük Resimlerimizin Dikkat Çekmesini Nasıl Sağlıyoruz?)

Başarıya ulaşmış üç içerik oluşturucu, içeriklerini öne çıkaran, ilgi uyandıran küçük resimler ve başlıklarla izleyicilerin dikkatini çekmek ile ilgili deneyimlerini paylaşıyor.

Üçler kuralı üzerinde uzmanlaşma

ReelSEO kanalından Stephen, bir görüntüleyene görünecek görüntüleri kareye almak için "üçler kuralı"nın nasıl kullanılacağını açıklıyor. Yeni küçük resminizde tavsiyesini uygulamaya çalışın.

Mükemmel görüntüyü çekme ve düzenleme

CaseyNeistat üçler kuralı, koyu renk doygunluğu ve yakın çekim kırpmayı birleştirerek çarpıcı bir küçük resim oluşturdu.

İlgi çekici ve doğru başlıklar yazma

İyi düşünülmüş başlıklar, izleyicilerin videonuzu geçmek yerine izleyip paylaşmasını sağlayabilir. Ayrıca, başlıkları oluştururken videonuzun içeriğini de doğru şekilde yansıtmanız önerilir. Bunu yaratıcı bir başlık oluşturarak veya içerik hakkında bilgi vererek yapabilirsiniz.

İzleyicilerin videonuzu uzun süre izlemesi için videoyu doğru şekilde tanıtmanız gerekir. İzleyiciler, videonuz beklentilerini karşılamadığı için videoda kalmıyorsa kitlenizi elde tutmakta zorlanabilirsiniz. Bu da videolarınızın YouTube'da önerilme olasılığını düşürebilir. (Topluluk Kurallarımızı ihlal eden tüm içeriklerin kaldırılacağını unutmayın.)

İpuçları

Başlıkları kısa tutun (60 karakter) ve en önemli bilgileri en başa yerleştirin.

Bölüm numaralarını ve markanızı sona saklayın.

Başlıklarınızın önerilen videolarda, arama sonuçlarında ve mobil cihazlarda kesilmediğinden emin olun.

Nasıl yapıldığını görün

"How Girls Get Ready..." ("Kızlar Nasıl Hazırlanır?")

Oldukça dikkat çekici bu başlık, IISuperwomanII kanalının topluluğunda yankı uyandırıyor. Bu başlık, büyük olasılıkla dışarı çıkma hazırlığından keyif alan kızlar veya onların hazırlanmasını bekleyen kişilerden oluşan izleyicilerin daha fazla ilgisini çekecektir.


17-Year-Old Killed In Venezuela Protests (Venezuela Protestolarında 17 Yaşında Bir Genç Öldürüldü)

Bu video şiddet içeren protesto görüntülerine yer verse de küçük resimde, izleyicileri rahatsız edebilecek türde görseller kullanmaktan kaçınıyor. Başlık, bu videonun ölümle sonuçlanmış bir olayla ilgili bir haber olduğu bilgisini veriyor.

Bölüm ve konu bilgisini en başa yerleştirin


Burada iyi bir dizi başlığına örnek görebilirsiniz. En önemli bilgi en başta yer alıyor ve şovun adı ile bölüm numarası sona eklenmiş.

Seçtiğiniz küçük resimlerin ve başlıkların yanıltıcı, tıklama tuzağı kuran veya sansasyonel özellikte olmamasına özen gösterin

Videonuzun içeriğini doğru yansıtmayan küçük resimler ve başlıklar, yanıltıcı veya tıklama tuzağı olarak değerlendirilir. Sansasyonel ise çirkin, rahatsız edici veya kaba küçük resimler ve başlıklar anlamına gelir. Bu tür yaklaşımlar, izleyicileri videolarınızdan uzaklaştırır ve yeni izleyicilere önerilme şansınızı düşürür.

YouTube'da sadık bir kitle edinmek istiyorsanız amacınız videonuzla ilgilenecek izleyicileri çekmek ve bu süreçte yanıltıcı, tıklama tuzağı veya sansasyonel sayılabilecek küçük resim ve başlıklardan kaçınmak olmalıdır.

Videonuz bu öğelere makul düzeyde yer veriyorsa (Topluluk Kuralları'nı inceleyin) YouTube'da yayınlanmaya devam edebilir. Ancak videonuzun yeni izleyicilere önerilme olasılığı düşebilir. Ayrıca, videonuz önerilerde ve YouTube'un diğer alanlarında daha alt sıralarda kalabilir.

Yeni izleyicilere yapılan video önerilerini etkileyebilen özelliklerden bazıları şunlardır:

Aldatıcı veya yanıltıcı: Videonun içeriğini doğru yansıtmaz.

Şok edici: Rahatsız edici veya ölçüyü aşan ifadeler içerir.

Tiksindirici: Tiksinti uyandıran veya rahatsız edici görüntüler içerir.

Gereksiz şiddet: Şiddet veya istismarı nedensiz yere teşvik eder.

Uygunsuz: Müstehcen veya cinsel çağrışımlı davranışları ima eder.

Abartılı: Başlıklara aşırı vurgu yapmak için TAMAMEN BÜYÜK HARF veya !!!!! kullanır.

Olabildiğince fazla sayıda kullanıcıya erişmek için geniş bir kitleye hitap edecek küçük resimler ve başlıklar oluşturun. Vaatlerinizi daima yerine getirerek ve potansiyel izleyicileri aldatacak ya da uzaklaştıracak kelimeler, semboller veya rahatsız edici içeriklerden kaçınarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Özel küçük resimlerin Topluluk Kurallarımıza uyması gerekir. Kuralların ihlal edilmesi özel küçük resminizin kaldırılmasıyla ve Topluluk Kuralları ihtarıyla sonuçlanabilir. daha fazla bilgi edinin.

Abartıya kaçarak izleyicileri kandırmaya çalıştığından bu başlık ve küçük resim tıklama tuzağı olduğu izlenimi vermektedir. Küçük resimdeki cansız beden görseli izleyiciyi sarsıyor. Başlıkta ise aldatıcı iddialarda bulunuluyor.

Video içeriğini daha olumlu ve izleyicilere uygun bir şekilde yansıtan bir küçük resim ve başlık kullanmak daha iyi olurdu.

Bu, hem şiddet barındırıyor hem de rahatsız edici. Bu küçük resim bazı izleyicilerin dikkatini çekebilir ancak büyük olasılıkla başka izleyicileri uzaklaştıracaktır. Başlık dramatik bir etki için şiddeti vurguluyor.

Bir videoda şiddet barındıran içerik (ör. kaza sonucu yaralanma) yer alıyorsa küçük resmin ve başlığın içeriği rahatsız edici olmayacak şekilde nasıl yansıtabileceğini göz önünde bulundurun.

Thumbnail depicting family entertainment characters engaged in offensive behaviorPrensese Süper Kahraman KAKA ŞAKASI (Süper Arkadaşlarla birlikte)    

Bu, hem tiksindirici hem de rahatsız edici. Küçük resim ve başlık bir süper kahramandan bahsederek genç kitleyi hedef alıyor ancak içerik yetişkin izleyicilere uygun gibi görünüyor.

Şaka videolarında bile küçük resim ve başlık kombinasyonunun potansiyel izleyicilere nasıl görüneceği ve uygun olup olmadığı hakkında dikkatlice düşünmelisiniz.

Kaçınılması gerekenler

Küçük resimler

Aşırı şiddet (parodi bile olsa)

Tüm kitleler için uygunsuz görseller

Aşırı müstehcen veya tahrik edici içerik

Aile eğlencesine yönelik karakterlerin yanıltıcı şekilde kullanılması

Başlıklar

FAZLA SAYIDA BÜYÜK HARF VE SEMBOL KULLANIMI!!!

Aldatıcılık veya abartıda aşırıya kaçma

Uygunsuz veya kaba dil kullanımı

Para kazanmanızı sağlayacak ve reklamverenlere uygun küçük resimler ile başlıklar oluşturun

Reklamverenler, önem verdikleri kitlelere ulaşmak için başlıkları, açıklamaları ya da etiketlerinde belirli terimler ve anahtar kelimeler bulunan videoları hedeflemeyi tercih edebilir. Bu da hangi içeriklerinizden para kazanabileceğinizi etkileyebilir. Reklamverenlere uygun içerikler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Reklamverenler, markalarına uygun olmayan terimler ve anahtar kelimelerden de uzak durabilir. Örneğin, küfürlü, tartışmalı veya müstehcen terimler (komik, alaycı veya saldırı amacı taşımayan bir bağlamda kullanıldığında bile) içeren videolar, bazı reklamverenlerin kampanyalarında videonuzu hariç tutmasına neden olabilir. Bu nedenle, başlıklarınızda kullandığınız metinleri iyi düşünmelisiniz.

Küçük resimler, içeriği doğru şekilde yansıtmalı ve potansiyel izleyicilerin ilgisini çekmelidir. Bununla birlikte, markaların daha çok yetişkinlere hitap eden küçük resimlerin yer aldığı videolarda reklam yayınlamak isteyip istemeyeceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Sarsıcı, görsel açıdan oldukça rahatsız edici veya müstehcen küçük resimler de bazı reklamverenlerin belirli bir kampanyada bu içeriği hariç tutmasına neden olabilir.

Bazı videoların politikalarımızı ihlal etmemelerine rağmen tüm kitleler için uygun olmayabileceğini unutmayın. YouTube, komedi veya mizah amaçlı olsa bile aile eğlencesine hitap eden karakterleri şiddetli, saldırgan veya çeşitli biçimlerde uygunsuz davranışlar sergilerken gösteren içeriklerden reklamları kaldırmaktadır.

Reklamverenlerin meta verilerinize güvenmesini sağlayacak ipuçları:

Doğru başlıklar, etiketler ve açıklamalar kullanın - En önemlisi, meta veriler videonuzun içeriğini doğru şekilde tanımlamalıdır.

Kelimelerinizi özenle seçin - Küfürlü, tartışmalı veya müstehcen terimler içeren videolar, bazı reklamverenlerin videonuzu kampanyalarında hariç tutmasına neden olabilir.

Kelimeler, bağlamı dışında anlamlar çağrıştırabilir - Reklamverenler genellikle belirli kelimelerin veya kelime gruplarının kapsamı dışında kalmayı tercih eder. Başlık, etiket ve açıklamalarınızın nasıl yorumlanabileceğini düşünün.

Küçük resim ve başlıklarınızda vadedilenleri sunduğundan emin olun

YouTube Analytics, izleyicilerinizin seçtiği videoyu izlemeye başladıktan sonra ne yaptığını incelemenize ve böylece küçük resimler ile başlıklarınızın beklentileri karşılayıp karşılamadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

YouTube, videonun ortalama görüntüleme süresine bağlı olarak izleyicilerin ilginç bulduğu ve alakalı videoları önerir. Tıklama tuzağı niteliğindeki videoların ortalama görüntüleme süresi daha düşük olduğundan YouTube tarafından önerilme olasılıkları daha düşüktür. Videonuzun TO'su yüksek olup da ortalama görüntüleme süresi düşük ve gösterim sayısı beklenenden azsa küçük resminiz büyük ihtimalle tıklama tuzağıdır. Daha fazla bilgi edinin.

Dilerseniz izleyicilerin videolarınızı bulmak için kullandıkları anahtar kelimeleri YouTube Analytics Trafik Kaynakları'na göz atarak da görebilirsiniz. Eksik olan önemli anahtar kelimeleri başlığınıza veya açıklamanıza da ekleyebilirsiniz.